נטע אשרוב

הביולוגיה של הגירושים: מפירוק להרכבה והצידה לדרך

הביולוגיה של הגירושים: מפירוק להרכבה והצידה לדרך

יש טכניקה באומנות הזן היפנית כשכלי נשבר, מרכיבים מחדש את החלקים שהתפזרו ומדביקים אותם ולבסוף מוסיפים אבקת זהב באותו מקום שהיה קו השבר.

ככה הכלי שמודבק מחדש הופך למשהו מיוחד ואפילו חזק יותר ויפה יותר עם פסי זהב בחיבורים.

בדיוק בדרך הזו כשמשפחה מתפרקת, ויש שינוי, האתגר להרכיב את התא המשפחתי החדש, אמא/אבא עם ילדים ואפילו זוגיות פרק ב',

והתוספת של הזהב, להביא משהו חדש, לייצר הרגלים חדשים וצמיחה ממשבר שמגלים כמה אנחנו חזקים.ות.

 

הביולוגיה של הגירושים מתחלקת ל 3 תקופות:

 

  1. עד כשנתיים: שבר גדול, האמיגדלה (מוח הזוחלים) נאבקת עם המציאות ומצבי הישרדות באים לידי ביטוי (freeze, fight, flight) FFF, הגבול לא ברור איך יהיה הקשר עם הגרוש.ה, הרבה כעסים, רגשי אשם, בושה, תחושת לבד בעולם. יש שינוי של כל הרגלי החיים: שינוי משפחתי, מקום מגורים (לפעמים), שינוי חברתי, ושינוי כלכלי. למעשה עוברים את 5 שלבי האבל וכל סולם הצרכים של מסלאו מתערער, וגם תחושת הביטחון, ערך עצמי ומשמעות.

 

  1. בין שנתיים ל-3 שנים: תקופת השינוי והרכבה מחדש – מייצבים את הבית הפנימי והחיצוני, עושים סדר: כלכלי, רגשי, מודעות. במסגרת השינוי הגדול בחיים יש לפעמים שינוי תזונה, ונוסף ספורט שעוזר לחזק את הגוף הפיזי והנפש, ולפעמים גם שינוי בקריירה תוך בדיקה פנימה וחיבור להגשמה מחדש.

 

דואגים לילדים שיעברו את זה בשלום והזדמנות ללמוד מחדש מי אנחנו ומה אנחנו רוצים להשיג בחיים, מה חשוב לנו ולעיתים סט הערכים משתנה. הרכבה מחדש של התא משפחתי. יוצאים לחפש את ספר הכללים מה עושים עכשיו? כי קודם היה גב נוסף שאפשר היה להישען עליו, וכעת זה כל אחת ואחד בפני עצמו.

 

  1. אחרי 3-4 שנים: גילגול חדש – נכנסים לשגרת חיים חדשה, ופה מוסיפים את אבקת הזהב, שמדביקה הכל יחד ומייצרת משהו חזק ויציב יותר אפילו משופר יותר ממה שהיה בעבר לפני השבר.

זוגיות פרק ב', הרגלים חדשים, חיי חברה, פנאי ובילוי חדשים. המשך עבודה של שינוי תודעה והסתכלות על החיים, הבנה שיש משברים ועוברים אותם והאחריות והבחירה היא אצלנו בידיים איך נרצה להתנהג. מבינים שספר התשובות מה עושים עכשיו הוא בידיים שלנו ואנחנו כותבים אותו.

אילו כלים לוקחים לדרך?

  1. בניית חזון שיהיה המגדלור אליו רוצים להגיע, עוזר להרים את הראש מעל הקשיים והנפילות שיש מדי פעם. אילו ערכים רוצים שיבואו לידי ביטוי ואיזו דוגמא ומודל רוצים לתת לילדים בהתמודדות עם משברים.
  2. הזדמנות לחיבור למקורות העוצמה תוך השיטה שמתאימה: מיינדפולנס, יוגה, ריצה, ריקוד, כתיבה וכל מה שמצליח להרגיע את גלי התודעה ולהיות במה שקורה ברגע הזה.
  3. הכרה באנושיות שבנו, להביא חמלה וקבלה לעצמנו גם כשיש מצבים לא נעימים בחיים, ולדעת שזה בסדר וזה גם עובר, כי רגש הוא גל של 60 שניות, כל השאר אלה המחשבות שלנו שנשארות איתנו.
  4. הקיפו את עצמכם חברים טובים שיתנו תמיכה ותצרו את התמיכה הזו בעיקר מבפנים, מחיבור לעצמכם והכרות עם עצמכם.

המילה "משבר" בספר ישעיהו ל"ז 3, זהו המקום שממנו יוצא התינוק, וזו דוגמא מעוררת השראה להסתכל על הסיטואציה של הפירוד כמקום לצמיחה של משהו חדש ונפלא.

קצת עליי:

נטע אשרוב, בת 51, מצמיחה א.נשים אחרי גירושים. גרושה ובזוגיות, אמא ל 3, מתל אביב. תואר ראשון בחינוך ותואר שני מנהע"ס. מאמנת מוסמכת, בעלת הפודקאסט: "החיים בפרק ב'", עברתי גירושים ואחרי שגיליתי את האימון כדרך לחיים, הבנתי שאני רוצה לעזור לא.נשים אחרים לעבור את זה בשלום.

 

אני מלווה תהליכים בתכניות ליווי מסדנאות ממוקדות ועד תהליכים. ואם מעניין אותכם ליווי, מלאו את הדף ואני חוזרת:

 

מתנה: לינק למדריך פיננסי למתגרש.ת הטריים שעוזר לעשות סדר בניהול כלכלי חדש:

https://lp.vp4.me/q11p

 

 

על הכותב:
הביולוגיה של הגירושים: מפירוק להרכבה והצידה לדרך
נטע אשרוב
מוסמכת CCIL

אימון אישי, אימון לזוגיות, אימון למערכות יחסים

פרסום מאמר אורח - בלוג לשכת המאמנים

רוצים שנפרסם מאמרים שלכם?

דילוג לתוכן