יואב אופק

גזלייטינג- "לך תוכיח שאין לך בכלל אחות…"

גזלייטינג- "לך תוכיח שאין לך בכלל אחות…"

GASLIGHTING- הינו צורת התנהגות הכוללת מניפולציה של הזולת כדי לגרום לאדם לפקפק בתפיסת המציאות שלו, מה שעלול להביא אותו לערער את תפיסת המציאות ושיקול דעתו.

גזלייטינג כולל ניסיונות לערער את היציבות של הקורבן, ולשלול את הלגיטימיות של תפיסותיו ואמונותיו, באמצעות הכחשה, הטעייה, המעטת ערך והסטת נושא השיחה על מנת להדוף ביקורת או כל עמדה של הגזלייטר.

מקרים של גזלייטינג נעים בטווח רחב, בין הכחשת הגזלייטר את קיומן של תקריות פוגעניות קודמות, הטלת ספק בזיכרון הקורבן, וכלה באירועים מוזרים שמביים הגזלייטר בכוונה לבלבל ולערער בהדרגה את אמונו של הקורבן ביכולתו להבדיל בין אמת לשקר, בין נכון לבין שגוי, בין מציאות לאשליה, ובכך להפוך את הקורבן לתלוי בגזלייטר בגלל אופן חשיבתו ורגשותיו..

במאמר משנת 1981, הפסיכואנליטיקאים ויקטור קלף ואדוארד ויינשל טענו כי גזלייטינג כולל השלכה של תכנים נפשיים מהגזלייטר לקורבן הכוללים רגשות, תפיסות, דחפים, התנגדויות, פנטזיות, אשליות וקונפליקטים. מחברי המאמר בחנו מגוון סיבות לנטייה של הקורבנות "לקבל ולהפנים את מה שאחרים מחצינים ומשליכים עליהם" והגיעו למסקנה כי "העברה" זו של מסרים לא מודעים של הגזלייטר על הקורבן עלולה להיות הרסנית כאשר הקורבן מזדהה עם תוכן ה"העברה" (התוכן שהושלך עליו מהלא-מודע של הגזלייטר).

עם זאת, השפעות אלה מתפוגגות כאשר הקורבן מסוגל להפסיק להאמין לגזלייטר ולהפסיק להזדהות עם ההפנמות השליליות הנובעות מההזדהות ההשלכתית.

מחקר אחד הראה שגזלייטינג שכיח יותר בזוגות שבהם לאחד מהם או לשניהם תכונות לא מסתגלות של: דיכאון קליני, הפרעות הנגרמות על ידי שימוש בסמים, ואלכוהול, הפרעות נפשיות, נפגעי טראומה  ובעלי הפרעות נויירו התפתחותיות כגון הפרעות קשב ADHD וכדומה.

במאמר "גזלייטינג: תסמונת" (Gaslighting: A Syndrome, 1988), הפסיכולוגים ויליאם ניקולס וגרטרוד זמון-גאס חקרו רומנים של גברים מחוץ לנישואין וההשלכות שלהם על נשותיהם.  הם תיארו כיצד גבר עלול לנסות לשכנע את אשתו שהיא מדמיינת דברים במקום להודות ברומן: "אישה מרימה טלפון בביתה שלה ובטעות שומעת על בעלה וחברתו מתכננים פגישה בזמן שהוא נמצא טיול בענייני עסקים". הכחשתו מערערת על התפיסות החושיות שלה: "לא הייתי בטלפון עם אף חברה. בטח חלמת".

במקרים בהן יש חשש לגזלייטינג, רצוי להתייעץ עם איש מקצוע ואם עדיין החשש קיים, כדאי לרתום את בן הזוג או החשוד לכאורה בגזלייטינג להגיע גם לפגישה כדי לקבל חוות דעת נוספת ועל פיה יש סיכוי שיהיה קל יותר לנקוט עמדה ובפעולה.

 

מצורף דף עם התנהגויות שעשויות להעיד על גזלייטינג.

  • זכרו, לא תמיד זה חד משמעי. חשוב לבדוק ולהתייעץ.

 

 

על הכותב:
גזלייטינג- "לך תוכיח שאין לך בכלל אחות…"
יואב אופק
בכיר MCIL מדריך מוסמך

אימון הורים, אימון לזוגיות, אימון למערכות יחסים, אימון קבוצתי

פרסום מאמר אורח - בלוג לשכת המאמנים

רוצים שנפרסם מאמרים שלכם?

דילוג לתוכן