פרדיגמות חדשות באימון
   יורם גורדון  
   פרדיגמות חדשות באימון

הציג מיתוסים שכיחים בקרב קהילת המאמנים ופרדיגמות חדשות שיסיעו למאמנים להצליח בעיסוקם. "אחרי עשר שנים בהם לימדנו כמה דורות של
מאמנים הגיע הזמן לעשות סיכום ביניים ולראות איזה מיתוסים התפתחו בארץ ולהציע פרדיגמות חדשות למיתוסים האלה. כי העולם זז ואנחנו ממשיכים להתנהג ולפעול כאילו הכל אותו הדבר. התחושה שלי היא שעולם האימון בארץ נכנס לסטגנציה, שהאימון בארץ עסוק בעיקר בנושא של מקצועיות, יצירת סטנדרטים וחיפוש לגיטימציה גם במקום של להיות מוערך וגם במקום החוקי, כשבפועל יש נושאים אחרים שגם הם צריכים להטריד את המאמנים."

"העולם הישן שהתבסס על סמכות לא קיים יותר ומה שיש לאימון להציע - יחסים מעצימים ושוויוניים - מעניין בעלי מקצוע שעוסקים בעבודה עם אנשים."

בהרצאה התמקד גורדון במיתוס הגורס שלמתאמן יש את כל הידע לקדם את עצמו. על פי גורדון מיתוס זה אינוו מדוייק: "מצד אחד, כמות הידע שיש היום בעולם רק הולכת וגדלה, ומצד שני, לפעמים מעודף ידע נוצר מצב שהידע אמנם נגיש ועדיין לא פשוט לעשות בו שימוש. במהלך האימון המתאמן, נכנס לטריטוריות חדשות, תחומים חדשים, סיטואציות חדשות שבמהלכן הוא נחשף לידע חדש ועצום הדרושים לו להשגת מאווייו ושאיפותיו. האם באמת יש למתאמן את כל הידע הדרוש לו בזמן, בקצב ובאיכות הדרושים? "

מיתוס נוסף הוא הרעיון שאימון הוא מקצוע מגובש עם בסיס מאורגן ומסודר. "מקצוע נחשב מוגדר ומגובש כאשר יש מאחוריו תיאוריות ובסיס מחקרי, והיישום של הדברים נעשה לפחות בחלקו בתהליך מבוקר. באימון הרבה דברים נעשים באינטואיציה. זה אמנם אחד היתרונות של האימון שנותן לגיטימציה לאינטואיציה ומאפשר לעשות שימוש ביכולת אנושית אדירה זו, אבל אין ספק שקיים קושי בפיתוח בסיס תאורטי ומחקרי רחב שעשוי להוות "חוט שדרה" מבוסס. כמו כן בניגוד למקצועות אחרים בהם ניתן להתחיל ללמוד באקדמיה אחת ולהמשיך באקדמיה אחרת, מסלולי הלימוד הקיימים כיום בעולם האימון אינם מאפשרים גמישות ומעבר בין בתי ספר במהלך הלימודים."

 יורם גורדון

יורם גורדון, יועץ ארגוני ומאמן בכיר

, המייסד והמנהל האקדמי של מכללת CoachME

 

     
     
 
 
     
     
   
  רח' הצורן 4, נתניה